elektrykajachtowa.pl
Kompendium - Silniki elektryczne 0
Kompendium - Silniki elektryczne

Elektryczne silniki zaburtowe: KOMPENDIUM

Elektryczne silniki zaburtowe zyskały wielkie zainteresowanie ostatnim czasie.

Są ciche, czyste i bezobsługowe. Nie wymagają paliwa, oleju, nie generują wycieków i zapachów.

Coraz popularniejsze silniki elektryczne wysokiej mocy stają się poważną konkurencją dla spalinowych silników zaburtowych. Jest to świetne rozwiązanie dla wielu rodzajów łodzi, w tym kajaków, pontonów, SUP, mniejszych jachtów czy łodzi wędkarskich.

Jednak cena elektrycznego silnika zaburtowego może ponownie postawić Cię przed dylematem.

Czy elektryczny silnik zaburtowy jest wart inwestycji z góry? Jaki jest zasięg i czas pracy elektrycznych silników zaburtowych? Jaki jest najpotężniejszy elektryczny silnik zaburtowy dostępny i niedrogi dzisiaj?

W tym poście postaramy się przedstawić wszystkie niezbędne informacje o elektrycznych silnikach zaburtowych do łodzi i pomożemy Ci wybrać najlepszy elektryczny silnik zaburtowy, dopasowany do Twoich potrzeb.

 • Uwaga redaktora: Elektryczne silniki zaburtowe, jak również inne pojazdy elektryczne są mierzone przez W (waty) zamiast hp (koni mechanicznych). Jeśli więc szukasz elektrycznego silnika zaburtowego o mocy 3 HP, powinien to być silnik zaburtowy o mocy 1000 W, który ma moc równoważną silnikowi benzynowemu o mocy 3 HP.
 • Aby pomóc Ci lepiej zrozumieć zakres mocy elektrycznych silników zaburtowych, szczególnie dla tych, którzy są nowi w silnikach elektrycznych, będziemy po prostu używać HP do opisania mocy elektrycznych silników zaburtowych w tym poście.

 

Elektryczne silniki zaburtowe nie są silnikami trollingowymi

Zanim się zagłębimy, wyjaśnijmy, że mówimy tu o elektrycznych silnikach zaburtowych. Nie są to  silniki trollingowe czy spalinowe z rozruchem elektrycznym.

W przeciwieństwie do silników trollingowych (mierzonych w ciągu statycznym), które mogą płynąć tylko z powolną prędkością trollingową, prawdziwe elektryczne silniki zaburtowe mogą zapewnić znacznie większą moc: są one przeznaczone do użycia jako główne źródło zasilania.

Nawet małe elektryczne silniki zaburtowe, na przykład popularny elektryczny silnik zaburtowy o mocy 3 KM, wystarczy do zasilania łodzi o wadze do 1,5 tony, w tym łodzi pontonowych, nadmuchiwanych i małych łodzi żaglowych, które potrafi rozpędzić do 5 węzłów.

 

Elektryczny silnik zaburtowy do łodzi: Co musisz wiedzieć

Elektryczny silnik zaburtowy jest zdecydowanie atrakcyjnym rozwiązaniem, ale zalew informacji w Internecie może być przytłaczający i sprawić, że poczujesz się zagubiony, zwłaszcza jeśli jesteś nowy w elektrycznym żeglarstwie.

Tutaj zebraliśmy 5 najczęściej zadawanych pytań (z szybkimi odpowiedziami), abyś mógł łatwo zdecydować, czy kupić elektryczny silnik zaburtowy do swojej łodzi.

 

Elektryczny silnik zaburtowy: Czas pracy i zasięg

Jaki czas pracy i zasięg będzie miał elektryczny silnik zaburtowy w trakcie żeglugi?  "Nie chcę, aby zabrakło mi prądu na wodzie".

Czas pracy elektrycznego silnika zaburtowego i zasięg zależą od tego, jak szybko będziesz pływał, jak ciężka jest twoja łódź, jaki jest prąd i w którym kierunku, stan naładowania akumulatora, temperatura, zafalowanie... i jeszcze wiele czynników.

Ogólnie rzecz biorąc, z silnikiem Spirit 1.0 Plus 3 KM na połowie mocy powinieneś uzyskać  zasięg 13,3nm lub 21,3km.

Większość silników elektrycznych do łodzi pozwala na ustawienie wolniejszej prędkości dla uzyskania dodatkowego zasięgu i czasu pracy. Plus zawsze możesz przeczytać poziom baterii / szacowany zakres pozostawiony na ekranie, więc nigdy nie utkniesz.

Oto tabele, które pokazują szacowany zasięg i czas pracy elektrycznego silnika zaburtowego o mocy od 3KM oraz 9,9KM przy różnych poziomach prędkości z jednym ładowaniem jednej baterii.

  

Silniki serii SPIRIT 1.0

Moc

(W)

Prędkość

(mph / kph)

Czas pracy

 (hh:mm)

Zasięg

(mile / km)

35

2.2 / 3.5

36:25:00

80 / 129

65

2.7 / 4.3

19:35

53 / 85.3

125

3.5 / 5.6

10:00

35 / 56

250

4.4 / 7.1

05:00

22 / 35.5

500

5.3 / 8.5

02:30

13.3 / 21.3

750

5.7 / 9.2

01:40

9.5 / 15.3

1000

6.2 / 10

01:15

7.8 / 12.5

* Dane dotyczące wydajności oparte są na 12-stopowej aluminiowej łodzi z jedną osobą i jednym Spirit Battery Plus w spokojnej wodzie jeziora. Rzeczywista prędkość, zasięg i czas pracy mogą się różnić ze względu na różne łodzie, obciążenie, pogodę itp.

 

Silnik Navy 6.0

Moc

(Wat)

Prędkość

(kts / km/h)

Czas działania (hh:mm)

Zasięg

(nm / km)

500

3,5 / 6.5

18:00

62,5 / 116

1000

4,3 / 8

09:00

39,1 / 72

2000

5,8 / 10.8

04:30

26,2 / 48.6

3000

6,9 / 13

03:00

20,8 / 39

4000

10 / 18.5

02:15

22,5 / 41.7

5000

11,7 / 21.8

01:50

21,4 / 39.8

6000

13 / 24.3

01:30

19,5 / 36.5

* Dane dotyczące wydajności opierają się na 12-stopowej aluminiowej łodzi z jedną osobą, zasilaną przez jedną baterią E175, w spokojnej wodzie jeziora

 

Elektryczny silnik zaburtowy: Prędkość

Więc jak szybkie są elektryczne silniki do łodzi?

Maksymalna prędkość elektrycznych silników zaburtowych jest bardzo różna dla różnych łodzi i środowisk pracy. Im większa moc, tym większa prędkość.

Poniżej znajdziesz wybór prawdziwych raportów z testów z użyciem elektrycznego silnika zaburtowego ePropulsion Spirit 1.0 w różnych stylach łodzi. Raporty z testów znajdziesz w naszej bazie wiedzy.

 

Model łodzi

Maksymalna prędkość (kts)

West Marine RU-250 Roll-Up Inflatable Boat

3,9

RS 21 Sailboat

4,8

Csónaképítő e.BALIN Túra

5,4

Liteboat LiteXP

5,3

 

Chcesz mieć elektryczną jednostkę napędową o większej mocy, aby utrzymać swoją łódź na większej prędkości?

To wciąż wielkie wyzwanie dla dzisiejszej technologii. Tak jak wspomniałem powyżej, elektryczne silniki zaburtowe potrzebują dużej pojemności baterii, aby utrzymać wysoką prędkość.

Ilość energii z akumulatora potrzebna do poruszania się łodzi jest ok 10x większa niż w przypadku samochodu elektrycznego.

Powiedzmy, że możesz płynąć z prędkością 5 węzłów z elektrycznym silnikiem zaburtowym o mocy 10 KM. A jeśli chcesz przyspieszyć do 15 węzłów, prawdopodobnie będziesz potrzebował 100 KM elektrycznego silnika zaburtowego, a to wymaga znacznie więcej energii i baterii niż możemy sobie wyobrazić i będzie kosztować fortunę.

 

Elektryczny silnik zaburtowy: Cena

„Elektryczne silniki zaburtowe są interesujące, ale nie rozumiem dlaczego kosztują więcej niż benzynowe silniki zaburtowe.”

Pomyśl o wyzwaniach związanych z wielkością baterii vs zasięgiem w elektrycznych silnikach zaburtowych:

Elektryczny silnik zaburtowy łodzi potrzebuje dużej pojemności baterii, zwłaszcza jeśli planujesz długą podróż.

Biorąc pod uwagę, że baterie mają mniejszą gęstość energii w porównaniu z benzyną, a łódź jest około 5 do 10 razy mniej wydajna w gospodarce energetycznej w porównaniu z samochodem o podobnej wadze, będziesz potrzebował dużo energii (tj. baterii) przechowywanej w elektrycznym silniku zaburtowym, aby popchnąć łódź do przodu.

A akumulatory niestety są bardzo drogie.

Wyjątek:

Właściwie elektryczny silnik zaburtowy o mocy 3 KM przewyższa benzynowy silnik zaburtowy pod względem ceny (i praktycznie każdej funkcjonalności, na której mogłoby ci zależeć w przypadku łodziowego silnika zaburtowego), jeśli weźmiesz pod uwagę opłatę za utrzymanie (szczególnie koszty przeglądów gwarancyjnych) i koszt paliwa/energii elektrycznej.

Weźmy na przykład ePropulsion Spirit Plus, elektryczny silnik zaburtowy o mocy 3 KM z wbudowanym akumulatorem:

Suma kosztów utrzymania silnika

Suma kosztów utrzymania silnika w czasie. Zestawienie uwzględnia utrzymanie silnika wg. serwisów w USA

 

Czyli z elektrycznym silnikiem zaburtowym Spirit 1.0 Plus już po 3 latach zaczynają się oszczędności. A w miarę upływu czasu eksploatacji można zaoszczędzić jeszcze więcej.

Tak więc faktycznie elektryczne silniki zaburtowe są opłacalną opcją w ciągu kilku lat użytkowania.

Porównanie silników znajdziesz również w naszej bazie wiedzy.

 

Ładowanie akumulatora elektrycznego silnika zaburtowego

Dobrą wiadomością jest to, że większość elektrycznych silników zaburtowych może być w pełni naładowana przez noc. Jest to więc wygodne i nie zakłóci Twojego harmonogramu.

Niektórzy renomowani producenci elektrycznych silników zaburtowych, tacy jak ePropulsion, oferują również szybkie ładowanie, które może skrócić czas ładowania o połowę.

Możliwe jest również ładowanie panelem słonecznym, można korzystać z akumulatora i ładować go w tym samym czasie, co oznacza, że można zwiększyć zasięg łodzi w słoneczne dni.

Dodatkowa wskazówka: Jeśli jesteś entuzjastą żeglarstwa, sprawdź elektryczne silniki zaburtowe z funkcją hydrogeneracji, takie jak ePropulsion Evo Series. Wykorzystują one energię wiatru do ładowania akumulatorów podczas żeglugi, dzięki czemu możesz mieć dodatkową moc do wydłużenia zasięgu żeglugi lub ładowania innych urządzeń na pokładzie.

 

Waga elektrycznego silnika zaburtowego

Waga elektrycznego silnika zaburtowego i baterii może być problemem, zwłaszcza dla osób starszych. Pływanie na łódce jest przyjemne, ale dźwiganie ciężkich baterii przez grząski grunt, aby dostać się do łodzi w odległych miejscach, zdecydowanie nie jest kuszące.

Jeśli szukasz przenośnego elektrycznego silnika zaburtowego, rozważ ten z wbudowaną baterią. Elektryczny silnik zaburtowy z akumulatorem jest łatwy w transporcie i może zaoszczędzić Ci wiele kłopotów.

Niektóre baterie elektrycznych silników zaburtowych mogą nawet unosić się w wodzie, więc nie ma potrzeby martwić się o upuszczenie go podczas instalowania łodzi zaburtowej.

 

Szukasz elektrycznego silnika zaburtowego o większej mocy?

Będziesz potrzebował samodzielnych baterii do zasilania elektrycznego silnika zaburtowego. Jeśli wybierasz się w tę stronę, polecamy przyjrzeć się serii E akumulatorów LiFePO4.

Akumulatory do elektrycznych silników zaburtowych serii E oferują system modułowy od 2048 Wh do 8960 Wh. Są to bardzo przystępne cenowo akumulatory klasy morskiej o długiej żywotności.

 

Powody, dla których warto wybrać elektryczne silniki zaburtowe

Czy elektryczne silniki zaburtowe są dobre?

Korzyść z elektrycznych silników zaburtowych jest oczywista dla wędkarzy i niemal przytłaczająca dla tych, którzy szukają doświadczenia żeglarskiego klasy premium.

Oto 4 główne powody, dla których setki tysięcy ludzi wybierają elektryczne silniki zaburtowe.

Cisza. Na pokładzie nie usłyszysz praktycznie nic. Nie będzie żadnych niepokojących dźwięków, które mogłyby spłoszyć ryby. Jesteś tylko Ty i natura.

Czystość. Nie będzie tłustego brudu, który zabrudzi twoje ręce, ubrania, pokład i bagażnik podczas użytkowania i transportu, jeśli kupisz elektryczny silnik zaburtowy do łodzi.

Bezobsługowość. Dzięki technologii napędu bezpośredniego, elektryczny silnik zaburtowy ma mniej ruchomych części, co zmniejsza czas i koszty regularnej konserwacji.

Bez spalin. Nie ma zapachu paliwa ani spalin, więc chroni zdrowie Twoje i rodziny.

Przy zwiększającej się liczbie regionów i jezior zakazujących używania silników spalinowych, elektryczne silniki zaburtowe stały się jedyną opcją dla niektórych wędkarzy i miłośników żeglarstwa. Jest to nowy trend i może być przyszłością żeglarstwa.

Elektryczne silniki zaburtowe mogą również pracować jako silnik dodatkowy (kicker, silnik pomocniczy). Wielu użytkowników uważa je również za pomocne w sytuacjach awaryjnych, jeśli główny silnik się zepsuje.

 

Najlepsze elektryczne silniki zaburtowe w 2022 roku

Czy masz zamiar kupić elektryczny silnik zaburtowy przez jakiś czas, ale nie miałeś pojęcia, który silnik zaburtowy jest najbardziej niezawodny? Jaki jest najlepszy elektryczny silnik zaburtowy?

 

Nasze rekomendacje to:

#1. Elektryczny silnik zaburtowy 3 HP: ePropulsion Spirit 1.0 Plus

Jeśli szukasz niezawodnego, niedrogiego i przenośnego elektrycznego silnika zaburtowego do pontonu, łodzi nadmuchiwanych i rybackich, żaglówek i przetargów, Spirit 1.0 Plus jest najlepszym wyborem.

Ten elektryczny silnik zaburtowy z wbudowanym akumulatorem zapewnia ekwiwalent 3 KM i może pokonać do 22 mil z prędkością 4,5 mph lub działać przez cały dzień z prędkością trollingową.

 

Najważniejsze cechy:

 • Silnik z napędem bezpośrednim, bezobsługowy
 • Pojemność 1276Wh zapewniająca 4-godzinny czas pracy z ekonomiczną prędkością
 • Pływający akumulator, którego nie zgubisz, jeśli wpadnie do wody
 • Ładowanie słoneczne 180W dla dodatkowego ładowania
 • Lekki (19kg wraz z akumulatorem)
 • Składany rumpel, łatwy do spakowania i przenoszenia silnika
 • Cyfrowy wyświetlacz, zawsze będziesz wiedzieć poziom baterii, pozostały czas pracy, itp.
 • 3 godziny pełnego ładowania z szybką ładowarką
 • Zaprojektowany dla słodkiej i słonej wody

Jako elektryczny silnik zaburtowy do słonej i słodkiej wody, Spirit jest trwały i wydajny, może być używany w jeziorze i morzu.

Dla zaawansowanych możliwości hydrogeneracji, sprawdź Spirit 1.0 Evo. Pokochasz go podczas żeglowania.

 

#2. Elektryczny silnik zaburtowy 9.9 HP: ePropulsion Navy 6.0 Evo

Jeśli chcesz większą moc elektrycznego silnika zaburtowego dla pontonów, aluminiowych łodzi rybackich, żaglówek i łodzi turystycznych, na pewno sprawdzi się ePropulsion Navy 6.0 Evo.

Z tym 6kw (9,9HP) elektrycznym silnikiem zaburtowym, można łatwo przepłynąć 35 mil morskich na jednym ładowaniu pojedynczej baterii, lub wędkować cały dzień z prędkością trolingową.

 

Najważniejsze cechy:

 • Dostosowane akumulatory do elektrycznych silników zaburtowych serii E
 • Cyfrowy wyświetlacz informuje o stanie operacji w czasie rzeczywistym
 • Zrywka, aby zapewnić bezpieczeństwo na pokładzie
 • Zatrzymanie awaryjne po kolizji śruby
 • Zaprojektowany dla słodkiej i słonej wody

 

Elektryczny silnik zaburtowy dla łodzi: Końcowe przemyślenia

Z powodu posiadania bezkonkurencyjnych zalet, takich jak cisza, czyste, bez spalin i niższy ogólny koszt z kilku lat użytkowania, elektryczne silniki zaburtowe zyskują większą popularność.

Zobaczysz coraz więcej elektrycznych silników zaburtowych dla żaglówek, kajaków, canoe i pontonów na sprzedaż i w użyciu w nadchodzących latach.

Jeśli jesteś zainteresowany, ale nie wiesz, jaki typ i rozmiar silnika zaburtowego pasuje do Ciebie najlepiej, wyślij nam wiadomość, a my postaramy się jak najlepiej pomóc Ci znaleźć odpowiednie rozwiązanie.

 

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami naszej bazy wiedzy. 

Komentarze do wpisu (0)

Opcje płatności
dostawa
realizacja
obsługa
oferty
Opcje dostawy
dostawa
realizacja
obsługa
oferty
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
/*BOOKERO*/
Sklep internetowy Shoper.pl