elektrykajachtowa.pl
Blog kategorie
Ochrona odgromowa i uziemienie 0
Ochrona odgromowa i uziemienie

Jak powinna być wykonana instalacja wyrównania potencjałów i uziemienia w jachcie morskim?

Instalacja wyrównania potencjałów i uziemienia w jachcie morskim powinna być standardem w takich jednostkach. Jednak wciąż nie wszystkie łodzie są wyposażone w taki system. Szkody spowodowane uderzeniami piorunów często wywołują spore straty i wiążą się z koniecznością poniesienia niemałych wydatków na naprawę jachtu. Z tego powodu coraz więcej właścicieli jachtów morskich decyduje się na zainstalowanie systemu wyrównania potencjałów i uziemienia. Jak jednak powinien być on wykonany? Podpowiadamy. 

Jak działa instalacja wyrównania potencjałów i uziemienia w jachcie morskim?

Wszelkie instalacje odgromowe to często zaawansowane urządzenia, które spełniają na pokładzie kluczową funkcję. Z tego powodu dobrze, jeżeli są one zamontowane przez specjalistyczną firmę. System ochrony odgromowej zazwyczaj składa się z połączenia piorunochronu i urządzenia antyprzepięciowego. Konkretne środki, które należy podjąć, zależą w dużym stopniu od rodzaju statku. Porad w wielu kwestiach dotyczących ochrony odgromowej mogą udzielić elektrycy jachtowi.

Piorunochron jako ważny element instalacji wyrównania potencjałów i uziemienia

Piorunochron ma za zadanie wychwycić i odprowadzić energię elektryczną z pioruna, która przez krótki czas może osiągać nawet kilka tysięcy woltów i amperów. Osiąga się to poprzez połączenie ze sobą i z ziemią wszystkich elementów przewodzących na pokładzie, co zapewnia stały potencjał elektryczny. Taka instalacja może znacząco zmniejszyć uszkodzenia łodzi.

Na jachtach żaglowych przewodzenie energii pioruna odbywa się za pośrednictwem metalowego masztu. Natomiast w przypadku jachtów żaglowych z masztami drewnianymi oraz motorówek, do przewodzenia energii do ziemi wykorzystuje się kabel miedziany. W każdym przypadku istotne jest, aby zarówno piorunochron, jak i przewody miały odpowiednie rozmiary.

Uziemienie, z kolei, jest realizowane poprzez stalowy kadłub lub specjalną płytę uziemiającą. Podczas montażu płyty uziemiającej, należy pamiętać o tym, że nawet podczas przechyłu, powinna się ona zawsze znajdować pod wodą. Wyrównanie potencjałów musi być wykonane również wewnątrz jachtu, co oznacza, że wszystkie elementy przewodzące, takie jak kuchenka, zlew, umywalki i baterie, muszą być ze sobą połączone i uziemione. Należy zdawać sobie sprawę, że połączenia przewodów muszą być wystarczająco wytrzymałe, aby przewodzić prądy piorunowe, czego standardowe złącza zwykle nie są w stanie zapewnić.

Ochrona przeciwprzepięciowa jako istotny element instalacji wyrównania potencjałów i uziemienia

Ta forma ochrony odgromowa zapobiega uszkodzeniom na skutek przepięć indukcyjnych i pojemnościowych w przypadku uderzenia pioruna w bezpośrednim sąsiedztwie jachtu. W tym przypadku kable należy układać w specjalnych kanałach kablowych, a w pokładowej instalacji elektrycznej, przyłączu naziemnym oraz na wejściach i wyjściach linii sygnałowych, należy zainstalować tzw. odgromniki, aby zapewnić skuteczną ochronę przeciwprzepięciową. Instalacje elektryczne są często podzielone na kilka stref ochrony odgromowej, a obciążalność poszczególnych przewodów jest dostosowana do potencjalnego zagrożenia spowodowanego występującymi prądami.

Jakie elementy musi uwzględniać system uziemiający na jachcie?

Przenośna ochrona odgromowa jachtu z metalowym masztem wymaga zgromadzenia czterech podstawowych elementów, takich jak:

  • zacisk uziemiający, 
  • wielobiegunowy kabel uziemiający, 
  • cęgi uziemiające, 
  • pleciona taśma miedziana.

Pierwszy z wymienionych elementów, zacisk uziemiający, należy przymocować do sworznia kulowego, który jest przykręcony śrubą do masztu. Jest to kluczowy element w przypadku przenośnej ochrony odgromowej jachtu z metalowym masztem. Zacisk ten musi być odporny na przepływ prądu pioruna. Następnie należy go połączyć z dwoma zaciskami i odcinkami plecionej taśmy miedzianej. W kolejnym etapie zaciski łączymy z górnymi wantami w taki sposób, aby mogły pełnić funkcję przewodów odprowadzających. Pozostałe końce obu taśm miedzianych zanurzamy w wodzie na głębokość wynoszącą przynajmniej 1,5 metra.

W przypadku jachtów ważne jest, aby wszystkie części metalowe łodzi były podłączone do tego samego systemu wyrównania potencjałów, co zapobiega powstawaniu przeskoków iskrowych i napięcia dotykowego.

Jak wykonać instalację wyrównania potencjałów na jachcie morskim?

Wykonując uziemienie na jachcie, należy zwrócić uwagę na to, że przewody, przeznaczone do wyrównania potencjałów, a więc te przewody, które nie przewodzą prądu piorunowego, muszą mieć co najmniej przekrój 6 mm². Idealne są giętkie przewody z pobielanymi żyłami. Ze względu na środowisko morskie, w którym się znajdują, warto zabezpieczyć ich końce za pomocą koszulek termokurczliwych i używać cynowanych końcówek kablowych do połączeń.

Jak wykonać instalację ochrony przed przepięciami na jachcie morskim?

W przypadku instalacji ochrony przed przepięciami na jachcie morskim, jednym z kluczowych elementów, które będą potrzebne do zabezpieczenia łodzi, jest kombinowany ogranicznik przepięć typu 1. Powinien on być zainstalowany w miejscu wejścia zasilania sieciowego. Przy wykonaniu takiego działania należy jednak zwrócić uwagę na to, aby przyłączenie instalacji uziemiającej lub wyrównania potencjałów do przewodu ochronnego nadbrzeżnej instalacji zasilającej nie powodowało korozji.

Z jakich materiałów musi być wykonana instalacja wyrównania potencjałów?

Pamiętajmy, że wszystkie elementy użyte do stworzenia instalacji wyrównania potencjałów i uziemienia muszą być wykonane z materiałów odpornych

na prąd piorunowy oraz na korozję. W przypadku jachtów wykonanych z drewna, konieczne jest zastosowanie zwoju o minimalnej grubości wynoszącej 12 mm, który wystaje przynajmniej 30 cm ponad maszt. Przewody odprowadzające, biegnące od masztu w dół, mogą być wykonane z miedzi, a ich przekrój powinien wynosić przynajmniej 70 mm².

Płyta uziemiająca powinna mieć powierzchnię min. 0,25 m2 i być wykonana z miedzi lub innego materiału odpornego na oddziaływanie wody morskiej. W przypadku jachtów o większych rozmiarach lepiej zastosować kilka płyt uziemiających. W takiej sytuacji, w celu zapobiegania przeskokom, konieczne jest zachowanie między nimi odpowiedniego odstępu.

Wszystkie te elementy, takie jak piorunochrony, przewody, zaciski, taśmy miedziane, i ograniczniki przepięć, powinny być dokładnie dobrane do rodzaju i wielkości jachtu oraz spełniać odpowiednie normy bezpieczeństwa.

Zadbana i profesjonalnie wykonana instalacja wyrównania potencjałów i uziemienia na jachcie morskim to kluczowy aspekt zapewniający bezpieczeństwo podczas rejsów. Warto zainwestować w profesjonalne usługi elektryka jachtowego, aby uniknąć niebezpieczeństwa związanego z uderzeniami piorunów oraz zagwarantować długą żywotność i niezawodność systemu ochrony. Dzięki tym środkom, możesz cieszyć się spokojnym i bezpiecznym żeglowaniem na swoim jachcie, wiedząc, że jesteś odpowiednio zabezpieczony przed nieprzyjaznymi warunkami atmosferycznymi.

 

Photo by Gavin poh on Unsplash

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl