Producenci
Jaki silnik elektryczny do łodzi wybrać? Kompletny poradnik 0
Jaki silnik elektryczny do łodzi wybrać? Kompletny poradnik

Silniki elektryczne do łodzi cieszą się coraz większych zainteresowaniem zarówno wędkarzy, jak i posiadaczy dużych jachtów. Taki trend wydaje się być bardzo oczywisty - szczególnie przy aktualnych cenach za paliwo. Silnik elektryczny do łodzi to po prostu mądra i opłacalna inwestycja, która pomoże Ci zaoszczędzić niemałą sumę pieniędzy. Wiele osób, które zastanawiają się nad taką zmianą, hamuje niewiedza dot. tego, jak wygląda dobór silnika elektrycznego. W Internecie jest dostępnych bardzo niewiele informacji, które prosto i klarownie wyjaśniają, jaki silnik elektryczny do łodzi wybrać. I właśnie dlatego postanowiliśmy stworzyć ten artykuł!

W naszym artykule dokładnie przedstawimy Ci rodzaje silników elektrycznych do łodzi. Podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę przy wyborze silnika do małych i dużych łodzi. Znajdziesz także dużo przydatnych informacji, dzięki którym odpowiedź na pytanie, jaki silnik elektryczny do łodzi wybrać, okaże się banalnie prosta.

Silniki elektryczne do łodzi - rodzaje

Silniki elektryczne zaburtowe i stacjonarne to dwa najpopularniejsze rodzaje silników do łodzi. Na rynku dostępne są także elektryczne silniki do łodzi zakładane na dziób jednostki pływającej, tzw. silniki dziobowe, jednak cieszą się znacznie słabszym zainteresowaniem.

Elektryczne silniki zaburtowe

Dość powszechnie przyjęło się, że zaburtowe silniki elektryczne najczęściej montowane są do małych łodzi wędkarskich i żaglowych o mocy do 15 KM. Choć oczywiście nie jest to kłamstwo, to nowoczesne silniki elektryczne mają tak dużą moc, że bez problemu mogą zostać zamontowane także do większych jachtów.

Są one obsługiwane za pomocą manetki lub rumpla. Silniki z manetką bardzo często mają rozrusznik, co zdecydowanie ułatwia kierowanie jednostką pływającą. Silnik z rumplem jest co prawda tańszy, lecz nie zapewnia takiej wygody (choć zapewnia wysoką zwrotność, gdyż możesz dzięki niemu skręcić całą kolumną silnika).

Ich niekwestionowaną zaleta jest niska waga, a także statystycznie niższe zużycie paliwa niż w przypadku stacjonarnego silnika elektrycznego.

Stacjonarny silnik elektryczny do łodzi

Elektryczny silnik, który na stałe zamontowany jest w kadłubie łodzi. Dzięki stałemu montażowi taki silnik jest lepiej wytłumiony, a wibracje na pokładzie są mniej odczuwalne.

Dzięki temu, że silnik schowany jest wewnątrz kadłuba, jest mniej narażony na szkodliwe czynniki zewnętrzne czy kradzież. Statystycznie, stacjonarny silnik elektryczny do łodzi ma także większą pojemność, co przekłada się na dłuższą pracę i żywotność.

Dziobowy silnik elektryczny do łodzi

Budowa silnika dziobowego jest podobna do silnika zaburtowego. Tak jak poprzednik, również charakteryzuje się małą wagą i może być obsługiwany za pomocą manetki/ rumpla lub (uwaga!) pedałów.

Dość często stosowany jest jako silnik do łodzi wędkarskich, gdyż znacząco zmniejsza możliwość manewrowania. Co więcej, możliwość sterowania łodzią za pomocą pedałów zapewnia dwie wolne ręce, co ułatwia połowy. Ich mankamentem jest stosunkowo niski ciąg, dlatego nie nadają się jako silniki do dużych łodzi wędkarskich.

Jak dobrać silnik elektryczny do łodzi lub jachtu?

Przed próbą jakiegokolwiek zakupu musisz dowiedzieć się podstawowych rzeczy, które umożliwią Ci dobrać silnik elektryczny do Twojej łodzi.

Niezbędne parametry do dobrania silnika do łodzi:

 • wymiary łodzi,
 • wagę łodzi,
 • wagę sprzętu pokładowego,
 • a nawet łączną wagę pasażerów, którzy mogą przebywać na jednostce.

Dopiero mając te parametry, możesz zastanowić się, jaki silnik elektryczny do łodzi będzie najbardziej odpowiedni w Twoim przypadku.

Jak dobrać moc silnika do łodzi?

Jest kilka czynników, które wpływają na, jaki silnik elektryczny do łodzi będzie dla Ciebie idealny.

Wymiary łodzi

Najważniejszym parametrem, który w głównej mierze warunkuje to, jaki silnik elektryczny do łodzi powinieneś wybrać, są wymiary. Im większa szerokość łodzi, tym większy opór stawia, co zaś wymusza konieczność większego uciągu.

Moc silnik i UCIĄG a a waga łodzi

Nie mniej istotnym parametrem jest waga łodzi. W środowisku żeglarzy dość popularne jest stwierdzenie, że w przypadku motorów spalinowych na każde 50 kg łodzi potrzebujesz co najmniej 2 Ibs uciągu. W takim przypadku mała łódź wędkarska potrzebuje silnik elektryczny o sile uciągu około 30 Lbs. Większa łódka będzie potrzebować już silnika o sile dźwigu około 45 Lbs.

Czy ta zasada sprawdza się w przypadku silników elektrycznych? I tak, i nie. W dużej mierze zależy to od rodzaju silnika elektrycznego. Stare motory elektryczne do łodzi wędkarskich są o wiele cięższe niż spalinowe. Ich waga nierzadko przekracza nawet 300 kg. Taki ciężar sprawi, że Twoja łódź będzie stawiać większy opór w wodzie. W takim przypadku silnik elektryczny o 10 koniach mechanicznych może dawać podobny efekt do spalinówki z 4 KM. Wprowadzenie łodzi w ślizg przy użyciu starego silnika elektrycznego może być trudne, jednak nie ma z tym problemu w przypadku nowych technologii.

Nowoczesne silniki elektryczne do łodzi, np. marki ePropulsion zapewniają moc uciągu 71 Ibs przy wadze zaledwie kilkudziesięciu kilogramów. Polegając na danych ze strony producenta, można powiedzieć, że jeśli moc takiego lekkiego silnika elektrycznego wynosi 1 KW, to równe mocy około 3 HP motoru spalinowego.

Ważna informacja dla wszystkich, którzy szukają silnika elektrycznego do jachtów i dużych łodzi. Producent ePropulsion ma w swojej ofercie silniki navy, które zapewniają uciąg łodzi do nawet 3 ton!

Typ akwenu wodnego

Żegluga na pełnym morzu, a na spokojnym jeziorku różnią się znacząco warunkami. O ile na jeziorku sprawdzi Ci się mały silniczek elektryczny, o tym na pełne morze potrzebujesz motor, który rzeczywiście zapewni Ci odpowiedni uciąg.

Jeśli Twój silnik elektryczny do łodzi będzie eksploatowany na wartkich wodach, to lepiej uciąg był wyższy o około 10Lbs od proponowanych wartości.

Pogoda

Pogoda to kolejny czynnik, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze silnika. Oczywiście nie każemy Ci wyciągać złotej kuli i wróżyć, jaka pogoda czeka Cię na wodzie, lecz zalecamy rozsądną analizę.

Przy całkowitym załamaniu pogody woda będzie stawiać największy opór, silnik elektryczny musi nadążyć za taką zmianą, dlatego warto, by miał nieco więcej mocy niż zaleca się w statystykach. Pamiętaj, że statystyki zawsze są tworzone na tzw. spokojne warunki. Jeśli często żeglujesz tam, gdzie pogoda lubi być zmienna, to zalecamy Ci mocniejszy silnik.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

Akumulator silnika elektrycznego do łodzi

Elektryczny silnik służy Ci wyłącznie wtedy, gdy jest odpowiednio naładowany. Decydując się na zakup takiego produktu nie możesz zapomnieć także o akumulatorze.

Większość silników elektrycznych ma wyjmowaną baterię, do której stworzony jest dedykowany akumulator. W zależności od typu baterii może to być akumulatory można podzielić na: akumulator żelowy, litowo-jonowy, z płynnym elektrolitem lub AGM.

Do kosztu zakupu silnika elektrycznego musisz dodać także koszt akumulatora, a także ładowarki do akumulatora. Obliczając koszty takiej inwestycji koniecznie weź to pod uwagę, gdyż ich ceny mogą znacząco podnieść Twoje wydatki. W zależności od rodzaju akumulatorów ich koszt sięga nawet 10 000 zł. Wiele osób w takiej sytuacji próbuje podpiąć akumulator samochodowy, jednak tego sposobu zdecydowanie nie polecamy.

Ze względu na to, że moc silnika w dużym stopniu będzie zależeć od tego, ile prądu mechanicznego może wyprodukować akumulator, to warto zadbać o to, by był on regularnie ładowany.

Na rynku są dostępne modele silnika elektrycznego do łodzi z wbudowanym akumulatorem. Warto jednak pamiętać, że jakiekolwiek "ulepszenia" w takim silniku będą powodowały zwiększenie jego wagi, co zaś może negatywnie wpłynąć na maksymalną prędkość.

Solarne ładowanie akumulatora

Ciekawym bajerem, który w ostatnim czasie wszedł z wielkim impetem na rynek polski, jest silnik elektryczny do łodzi z wbudowanym panelem solarnym. Jest to bardzo ekologiczne rozwiązanie, gdyż pobór prądu odbywa się wszędzie tam, gdzie jest słoneczko. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest zmniejszenie konieczności dbania o regularne ładowanie akumulatora do silnika elektrycznego do łodzi, gdyż ten będzie regularnie ładował się sam.

Wytrzymałe komponenty

Naszym zdaniem ważniejszym parametrem od tego, czy w silniku wbudowane są proekologiczne technologie, jest cała jego budowa. Koniecznie sprawdź, czy silnik zbudowany jest z wytrzymałych komponentów. Producent, który jest pewny jakości swoich silników zapewni Ci gwarancję na co najmniej 2 lata.

Możliwość mocowania silnika elektrycznego

Jeśli pawęż łodzi wykonana jest z aluminium lub stali nierdzewnej, to silnik może się ślizgać na takiej powierzchni. Warto zwrócić uwagę, czy dany producent silników elektrycznych uwzględnił takie sytuacje i przedstawił na nie niezawodne rozwiązania.

Inne bajery w silniku

Obecnie producenci silników elektrycznych coraz mocniej ze sobą konkurują, dlatego możemy obserwować wysyp nowości. Ciekawą opcją jest np. regulacja obrotów z maximizerem, co pozwala na precyzyjne ustalenie prędkości.

Dobrym rozwiązaniem jest także wbudowany miernik naładowania akumulatora, który pokazuje Ci, jak wiele możesz jeszcze przepłynąć na swoim akumulatorze.

Jakie są wady i zalety silników elektrycznych do łodzi?

Zalety silników elektrycznych do łodzi

 • bardzo cicha praca,
 • natychmiastowy moment obrotowy, który zapewnia lepszą zwrotność i bardziej stałe prędkości nawet przy trudnych warunkach na wodzie,
 • łatwy w konserwacji - większość silników elektrycznych to tzw. silniki bezszczotkowe, które nie wymagają prawie w cale konserwacji,
 • oszczędność podczas pływania - wykorzystywanie energii odnawialnej w silnikach elektrycznych nowej generacji pozwala na ładowanie akumulatora za grosze,
 • ekologiczne rozwiązanie - silniki elektryczne do łodzi nie wytwarzają trujących gazów do atmosfery i nie zanieczyszczają wody.

Wady silników elektrycznych

 • ograniczony zasięg - do niedawna sporą wadą w silnikach elektrycznych był krótki zasięg i mała moc, jednak warto pamiętać, że nowoczesne modele są kompatybilne m.in. z panelami słonecznymi, które mogą w krótkim czasie pobrać energię, a następnie wytworzyć prąd niezbędny do dalszych podróży,
 • cena - silnik elektryczny jest droższy niż klasyczny model spalinowy, jednak jego zakup do inwestycja w przyszłość.

Czy silnik elektryczny nadaje się do jachtów?

Większość producentów silników elektrycznych i akumulatorów podkreśla, że ich produkty spełniają swoje zadanie dla wszystkich jednostek pływających do 2 ton (ePropulsion do 3 ton). Z całą pewnością możesz je przymocować do pontonu, łodzi wędkarskiej czy małego jachtu, jednak może nie sprawdzić się jako główny rodzaj napędu w dużym jachcie.

Ograniczona ilość mocy może okazać się niewystarczająca, dlatego jeśli masz naprawdę duży jacht, to polecamy raczej montować silnik elektryczny jako motor pomocniczy.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl