Producenci
Ile kosztuje jacht, a ile czarter jachtu? 0
Ile kosztuje jacht, a ile czarter jachtu?

Posiadanie jachtu jest marzeniem wielu osób, jednak cena nowej jednostki pływającej dość często jest poza ich zasięgiem finansowym. Często realna odpowiedź na pytanie, ile kosztuje jacht, zaskakuje nawet największych przedsiębiorców. Jeśli jesteś ciekaw, w jakich kwotach oscyluje zakup luksusowej (i mniej luksusowej) jednostki pływającej i z jakimi kosztami wiąże się utrzymanie jachtu, to zapraszamy Cię do artykułu.

Mała dawka teorii: Co to jest jacht?

Zacznijmy od podstaw, gdyż zanim zaczniesz szukać jachtu do kupienia, musisz dowiedzieć się, czym właściwie nazywamy jacht. Być może po poznaniu definicji okaże się, że celem Twoich poszukiwań wcale nie jest jacht, lecz łódka, gdyż powszechnie terminy są dość często używane zamiennie.

W dużym uproszczeniu jacht to jednostka pływająca, która służy do pływania rekreacyjnego lub ścigania się. Jacht nie jest przeznaczony do łowienia ryb czy przewożenia ludzi bądź towarów.

Zgodnie z polskim prawem, jachtem można nazwać jednostkę pływającą, której długość nie przekracza 24 metrów.

Rodzaje jachtów

Podział jachtów zazwyczaj dokonuje się ze względu na: napęd, stateczność i liczbę kadłubów.

Ze względu na napęd, jachty dzielimy na:

 • jacht żaglowy,
 • jacht motorowy,
 • jacht żaglowo-motorowy,
 • jacht żaglowo-wiosłowy.

Ze względu na stateczność, jachty dzielimy na:

 • jacht mieczowy,
 • jacht balastowy,
 • jacht mieczowo-balastowy,
 • jacht wielokadłubowy.

Ze względu na liczbę kadłubów, jachty dzielimy na:

 • jacht jednokadłubowy,
 • jacht dwukadłubowy - katamarana,
 • jacht trzykadłubowy - trimarany.

Jaki jacht na początek?

Na początek warto wybrać mniejszą jednostkę pływającą, gdyż ułatwia to wszelkie manewry. Jacht na początek powinien mieć do 8 metrów długości. Najczęstszym wyborem jest także jacht motorowy, gdyż jest po prostu łatwiejszy w prowadzeniu. Dobrze, jeśli wyposażony jest w ster strumieniowy, który umożliwia odsuwanie i dosuwanie łodzi do nabrzeża, a także jej obracanie w miejscu.

Czy na jacht trzeba mieć uprawnienia?

Można prowadzić jacht bez uprawnień, jednak są pewne istotne ograniczenia, które reguluje ustawa o żegludze lądowej z dn. 21 grudnia 2000 roku.

Osoba, która nie posiada uprawnień patentu motorowego może prowadzić jacht motorowy, którego moc silnika nie przekracza 10 kW lub ma moc do 75 kW, lecz jego maksymalna prędkość musi być ograniczona do 15 km/h, a jego długość nie może przekraczać 13 metrów.

Jakie uprawnienia trzeba mieć na jachty?

Typ jachtu warunkuje to, jakie uprawnienia powinna posiadać osoba, która chce nim kierować.

Rozróżniamy uprawnienia żeglarskie i uprawnienia motorowodne. Patent żeglarski zdobywa się do prowadzenia jachtów żaglowych, a motorowodny do tzw. motorówek (jachty motorowe).

W przypadku obu patentów możemy wyróżnić trzy "stopnie wtajemniczenia". Najniższy - żeglarz lub sternik motorowodny; średni - sternik morski; najwyższy - kapitan.

Motorowodne patenty określają nie tylko ograniczenia odpływania od linii brzegowej, lecz także długość jachtu. Pierwszy stopień zezwala na posiadanie jachtu do 12 metrów długości, drugi do 18, a trzeci powyżej 20.

Ile kosztuje jacht? Cena 2022

Koszt zakupu nowego jachtu wynosi średnio około 640 000 USD, co w przeliczeniu na naszą walutę daje imponującą kwotę 2, 83 mln. Najniższa cena zakupu nowego jachtu to około 300 000 USD (1,32 mln zł). A ile kosztuje luksusowy jacht? Ich ceny osiągają kwoty 200 mln USD. Super jachty na swoim pokładzie zawierają prawdziwy luksus. W ich wyposażeniu znajdują się m.in. jacuzzi, komfortowe toalety, prysznice, duże kuchnie czy kilka sypialni.

Na zakup nowego jachtu może pozwolić sobie nieliczna grupa ludzi. Taki fakt potwierdzają statystyki, gdyż luksusowe jachty posiada około 4500 osób na całym świecie.

Ratunkiem dla osób, którym marzy się własna jednostka pływająca, mogą być jachty używane. Ich cena najczęściej waha się w przedziale od 50 000 do 400 000 zł. Przed zakupem takiego jachtu warto sprawdzić, czy nie jest zwodowany, a także, jak pracuje silnik.

Ile kosztuje utrzymanie jachtu?

Decydując się na zakup jachtu, warto rozważyć także dodatkowe opłaty, które powiązane są np. z przetrzymywaniem łodzi w marinie.

Koszt utrzymania łodzi w marinie to koszt około 2,5- 3 tys. złoty na sezon. Jednak pod uwagę należy wziąć także prace konserwacyjne jachtu. Mogą wynieść one nawet 10 tysięcy za sezon.

Ile kosztuje ubezpieczenie jachtu?

Ubezpieczenie jachtu nie jest obowiązkowe, jednak wiele posiadaczy decyduje się na zabezpieczenie swojej łodzi w taki sposób. Koszt ubezpieczenia jachtu w dużym stopniu zależy od jego rodzaju oraz zabezpieczeń na marinie. Mały jacht żaglowy można ubezpieczyć już za 1000 zł za rok, jednak ubezpieczając większe jachty należy liczyć się z wyższymi kosztami.

Czarter jachtu - ile kosztuje wynajęcie jachtu?

Ze względu na zawrotne ceny, które osiągają jachty motorowe i żaglowe, większość osób decyduje się po prostu na wynajem łodzi.

Cena czarteru jachtu jest w dużym stopniu zależna od typu łodzi oraz sezonu. W sezonie wysokim za czarter jachtów zapłacimy nawet dwukrotnie więcej.

Wynajem łodzi żaglowej

Mały jacht żaglowy poza sezonem można wynająć za około 200 zł/ dobę. W sezonie wysokim jego cena wzrasta do 350-400 zł/ dobę. Charter jachtów nieco większych wiąże się z wydatkiem rzędu 400 zł/ dobę poza sezonem, i w wysokim sezonie około 600 zł/ dobę. Bardziej luksusowe jachty z klimatyzacją i ciepłą wodą to koszt około 500 zł poza sezonem i 900 w sezonie.

Do kosztów należy doliczyć także kaucję, która różni się w zależności od oferty.

Warto pamiętać, że żeglowanie większymi jachtami jest możliwe tylko, jeśli posiada się odpowiednie patenty.

Wynajem jachtu motorowego

Łódź motorowa zazwyczaj łączy się z większymi wydatkami.

Czarter jachtów motorowych z najniższej półki to koszt około 400 zł/ dobę. Bardziej komfortowy jacht motorowy będzie kosztował już około 900 zł/ dobę, a luksusowe jachty pochłaniają niebagatelny budżet około 2500 zł / dobę.

Jeśli decydujesz się na czarter jachtu motorowego, to koniecznie sprawdź, czy paliwo jest wliczone w podaną cenę. Łodzie motorowe najczęściej mają silniki diesla, a jeśli zamierzacie np. uprawiać sporty wodne i konieczne będzie odpowiednie rozpędzenie się na wodzie, to koszty wynajmu mogą ulec znacznemu podwyższeniu.

Ile kosztuje wynajęcie jachtu na 3 dni?

Wynajem jachtu na 3 dni (np. na weekend majowy) wiąże się z kosztami oscylującymi w granicach około 1500 do 3000 zł. Jeśli wybierzecie bardziej luksusowe jachty, to ta kwota może wzrosnąć kilkukrotnie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl